حجت الاسلام ناصری پور: این انقلاب ثمره تلاش هیئتی ها است

جشن ولادت حضرت رسول اکرم صلوات الله علیه و امام صادق علیه السلام با سخنرانی حجت الاسلام ناصری پور و مداحی حاج امیر تاجری و دیگر ذاکرین اهل بیت علیهم السلام در هیئت محبان حضرت علی اصغر علیه السلام برگزار شد.

در ادامه متن سخنرانی حجت الاسلام ناصری پور را می خوانید:

حدیثی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله درباره وظایفی که ما در این دوره حساس باید داشته باشیم  است که می فرمایند: «العامل علی غیر بصیره کالسائر علی السراب بقیعه لا یزید سرعه سیره الا بعدا»۱ پیامبر ما به مومنان از نفس و وجودشان اولی است و نقش پدری به گردن همه دارد. مسیر و صراط او صراط عزیز حمید است. اینکه به او رحمه للعالمین گفته می شود نه برای مومنان و شیعیان، بلکه برای کائنات رحمه للعالمین است شنیدن و فهم مطالب این گوهر درخشان اوجب واجبات است. از طرفی قیاس ما هم با این جایگاه سراسر نور معنوی ترین شاخص عدالت خدا این است که موقعیت خودمان را بدانیم. ما چه کسی با چه جایگاهی هستیم و باید چه کنیم؟ اگر کسی بگوید من حسینی هستم ولی مسیر ابا عبدالله علیه السلام را نداند در کشکولش چیزی نمی گذارند. قرآن را بخوانید: “اکثرهم لایعقلون”. اکثرهم این است. یعنی با این نگاه انسان را خطاب می کنند.

پس دو نسبت است. یک نسبت هر آنچه که خدا می خواهد منت بگذارد او را در کفه ترازو می آورد و یک نسبت هم خود ما هستیم. فهم این نسبت، هر کسی برای خودش است. اما فهم طریق برای جمع است. باید بفهمیم چه داریم می کنیم. این حدیثی که عرض کردم مرا یاد جمله امام رحمه الله علیه انداخت که فرمود: ولایت فقیه استمرار حرکت انبیاء علیهم السلام است.

گاهی به ما می گویند در بالای منبر سیاسی سخن نگویید. رهبر انقلاب فرمودند: ما هیئت سکولار نداریم. یعنی هیئت نمی تواند نسبت به اتفاقاتی که برای جامعه می افتد بی تفاوت باشد. مفهوم هیئتی یعنی من بیدار هستم و نسبت به جامعه بی تفاوت نیستم. تاریخ هم مکرر در حال تکرار است. احدی اول ذی الحجه فکر نمی کرد امام زمانش چهل روز بعد به مسلخ برود. هیچ کسی فکر نمی کرد امام علی علیه السلام در این زمان خانه نشین شوند.

اگر قدر موقعیت خودمان را نفهمیم و مسیر پیامبر صلی الله علیه و آله را تشخیص ندهیم این موهبت را از ما می گیرند. ما خیلی چیزها از پیامبر صلی الله علیه و آله باید یاد بگیریم. راجع به نماز یک مقدار ممکن است کاهل باشیم و حسش را نداشته باشیم. بزرگان می فرمایند: اگر کسی خود را به نماز اول وقت خواندن مقید کند ولو بدون حضور قلب باشد به مرحله کمال می رسد. اگر وارد فضای اول وقت خواند نماز شوید شما را می برند.

گاهی اوقات مسیر را اشتباه می گیریم. نسبت ما با بزرگ ترین امانت و منت پیامبر صلی الله علیه و آله کجا است. پیامبر صلی الله علیه و آله می فرماید: اگر می خواهید عامل دین من باشید اگر بصیرت نباشد راه اصلی را گم می کنید و مسیر را نمی توانید تشخیص دهید. در این دوره هر کسی تفسیر به رای می کند. یک زمانی یار انقلاب بوده است و الان نفس انقلاب را گرفته است و ولش نمی کنند. این وضعیت امروز است. اگر خوب مسیر را نفهمیم حق و باطل را نمی توانیم خوب درک کنیم. در همین دو سال گذشته چرا این قدر به هیئت و هیئتی ها و مداحان حمله کردند؟

چرای این حمله ها بخاطر اتفاق ۹ دی است. بچه هیئتی ها این ها را زمین زدند. الان هم اوضاع را می بینید. واقعا دین داری سخت شده است. در مکتب امام حسین علیه السلام یقه آدم را می گیرند.

امام حسین علیه السلام را دعوت کردند که ایشان را حاکم کنند ولی سر ایشان را روی نیزه بردند. مناجات شمر لعنت الله علیه خیلی زیبا بود، او جانباز بود و حج می رفت و حافظ قرآن بود ولی بدترین جنایت عالم را انجام داد چون بصیر نبود. هیچ تضمینی نیست که ما جزء خوبان بمانیم اگر بی بصیرت باشیم.

شخصیتی مثل امام می گوید: ولایت فقیه استمرار حرکت انبیاء علیهم السلام است. جریان هایی هم پشتش ایستادند تا آنجا را بزنند. تحلیلی که تئوریسین های غربی می دهند تحلیل هایشان مبتنی بر واقعیت است. می گویند اگر ما در کشور ایران جایگاه ولایت فقیه را تضعیف کنیم زودتر می توانیم به اهدافمان برسیم.

در همه کشورها آشوب است. بزرگان سیاسی ما نشان داده اند که چه انسان های بی ترکیبی از نظر سیاسی هستند. تنها کشوری که بعد از حادثه منا، تمام اجسادشان را برگرداندند کشور ما بود. در خیلی از موضوعات همین هستیم. در این حدیث، رسول الله صلی الله علیه و آله چند نکته را واجب می دانند. می فرماید: اگر می خواهید مسیر را خوب بشناسید مهم ترین کار، مهار کردن گرایشات و مدیریت خودت باشد. یعنی اگر یک روزی حرفی از طرف حاکم زده شد و بر خلاف میل باطنی ات بود در عمل، آن را بپذیری. چانه زنی هم نیست. خیلی جدی است.

حضرت می فرماید: اگر کسی می خواهد با بصیرت، مسیر را تشخیص دهد باید توانایی حق خواهی و حق طلبی را در وجودش داشته باشد. این هم سخت است. آدم های حق مدار کم هستند.

می فرمایند: اگر کسی می خواهد مسیر را خوب تشخیص دهد عدم اثرپذیری غیر معقول و غیر مشروع داشته باشد. یعنی اگر فضا غبار آلود شد جا نزند. نگوید چون سی هزار نفر با آن هستند پس این ها درست می فهمند. امروز برای اصل دین نقشه کشیده اند. یک سری از بیرون و یک سری از داخل.

فامیلی بودن و نسب داشتن، فضیلت نیست. ولایتی بودن و پای کار ولایت بودن، فضیلت است. اینکه من یک روزی در این نظام کاره ای بودم و از خانواده ام نصف بیت المال را غارت کرده اند حقی ندارم. این که در گیر و گدار روزگار چه کرده ام و نسبتم با مردم کجا است؟ حق من، در ولایت پذیری من است. اگر هوشیار نباشیم و موضوعات را خوب درک نکنیم بی راهه می رویم و اگر بی راهه برویم معلوم نیست خدا دیگر آن موهبت را دست ما بدهد یا از ما بگیرد. هیچ تضمینی نیست که سال دیگر شما بیایید اینجا عزاداری کنید.

استاندار نفهمی که می گوید استان ما افسرده است یک بار هم به هیئت نرفته است که ببیند عزاداری در هیئت، نشاط می آورد. قاعده شان را بسته اند. اینکه جوانان را نسبت به دین بی اعتماد کنند و غیرت دینی را بگیرند قاعده را بسته اند. به ریشخندها و نیشخندها توجه نکنید. این انقلاب ثمره تلاش هیئتی ها است. امام رحمت الله علیه عصر عاشورا کلید انقلاب را زد. اکثر بچه شهیدهای دوران دفاع مقدس از هیئتی ها بودند. مطالعه کنیم و بپرسیم که ما را بی منطق ندانند. ان شالله خداوند ما را از کسانی قرار دهد که از منطق نبوی و علوی برخوردار باشیم و بصیرت ما باعث شود نظام و انقلاب و رهبر ما در مسیری گام بردارند که مرضی حضرت بقیه الله عجل الله تعالی فرجه باشد.

پی نوشت:

  1. بحار، جلد ۱، صفحه ۲۰۸٫


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.