حجت الاسلام ناصری پور: انسان می تواند در شب قدر به کوثر برسد

مراسم شب نوزدهم ماه مبارک رمضان با سخنرانی حجت الاسلام ناصری پور و مداحی حاج امیر تاجری و دیگر ذاکرین اهل بیت علیهم السلام در هیئت محبان حضرت علی اصغر علیه السلام برگزار شد.

 

photo_2016-06-25_03-22-58

متن سخنان حجت الاسلام ناصری پور:

ذکر “یا فاطمه الزهرا” را امشب خیلی بگویید. گره های مادی و معنوی و روحی را از در خانه ایشان می توانید حل کنید. امیرالمومنین علیه السلام حدیثی دارند که می فرمایند: «لاَ تُدْرِکُهُ الْعُیُونُ بِمُشَاهَدَهِ الْعِیَانِ وَ لَکِنْ تُدْرِکُهُ الْقُلُوبُ بِحَقَائِقِ الْإِیمَانِ»۱ ایمان حقیقتی است. امشب ورود همه ملائک به روی زمین است. چقدر ما فهم این عظمت بزرگ را داریم؟ چقدر می توانیم از این اتفاق بزرگ درس بگیریم و توشه خودمان را برای یک سال ببندیم. خدا می فرماید: حق نداری در ذهنت هم بیاوری که از غفار و بخشنده بودن من ناامید شوی.

یک حدیثی در جلد دوم کتاب کافی است که جناب کلینی رحمت الله علیه بر آن شرح هم نوشته است. می فرماید: در شب های قدر خداوند به ملائکش اعلام می کند اشک این بنده مرا ببین. دیدی بنده من آمد. در احادیث خیلی عجیب است که آمده است خداوند عاشق مشتری های یک شبه است. ما حق نداریم نسبت به این بی تفاوت باشیم. رحمت خدا مافوق تصوراتی است که ما فکر می کنیم. عالم، عالم حساب و کتاب است. ذره ذره اعمال ما را می بینند و می خرند و می شنوند.

انسان می تواند در شب قدر به کوثر برسد. شب قدر گرچه نمی توانیم مشاهده کنیم اگر طبق نص صریح قرآن قلبمان امیدوار باشد گرچه نمی بینیم می توانیم به کوثر یا همین عبد بودن برسیم. ما در شب قدر خدا را دوبار قسم می دهیم. یک بار می گوییم “بحق هذا القرآن” و اشاره مستقیم به قرآن می کنیم و آن هم ظاهر قرآن منظورمان است. بعید است کسی به بواطن اصلی قرآن پی ببرد و این الفاظ را به کار ببرد. ما به همین سادگی اش هم شکر داریم. یک بار هم به عدل قرآن قسم می خوریم. لذا همین امشب ما عمل به وصیت رسول الله صلی الله علیه و آله را داریم.

امام سجاد علیه السلام در فرازی از وداع ماه مبارک رمضان می فرمایند: «وَ أَنْتَ الَّذِی زِدْتَ فِی السَّوْمِ عَلَى نَفْسِکَ لِعِبَادِکَ» خدایا تو در ماه رمضان بر خلاف مدار جریان معاملات عالم، ورود به معامله دیگری داشته ای. معامله ای که خداوند رحمان در آن شرکت می کند و عکس همه معاملات عالم است. می فرماید خدایا شما در شب قدر خریدار هستی ولی باز هم مزایده اعلام کردی. باز گفتی عیبی ندارد. می خواهی اخلاقت را به مزایده بگذاری با من بگذار. من با مبلغ زیادی خریدار هستم. درک این واقعیت خیلی سخت است. خیلی معرفت بالایی می خواهد.

کسی که عاشق عبادت باشد در معامله خدا با فخر شرکت می کند و می گوید من هیچ چیزی جز اشک برای امام حسین علیه السلام ندارم این را بخر. گناهانی هم دارم ولی من با این توشه آمده ام. هیچ معامله ای سودمندتر از این نیست که می خواهیم امشب را با عشق به خدا بگذرانیم.

ذهنیت اول ما این است که آن چیزی را که می گوییم را نمی بینیم. امیرالمومنین علیه السلام فرمودند: اشکالی ندارد، به قلبت رجوع کن. می خواهی بدانی شب قدر تو را خریده اند به دلت رجوع کن. اگر اشکت جاری شد بدان دعوتت کرده اند. امشب، عالم دست آقایمان بقیه الله عجل الله تعالی فرجه است.

علی بن مهزیار خیلی تلاش کرد تا به خیمه امام زمان عجل الله تعالی فرجه برود. پنج شبانه روز در خدمت ایشان بود. عصر روز پنجم دست آقا را بوسید و گفت: باز هم می توانم شما را ببینم؟ آقا فرمودند: باز هم دیدار داریم. در بین راه سرش را برگرداند تا دوباره خیمه آقا را ببیند که دید حضرت دارند به دنبال او می آیند. خم شد و به دست و پای آقا افتاد و گفت: آقا جان چرا پشت سرم می آیید؟ آقا گریه کردند و فرمودند: دلم برای شما تنگ می شود. چون خیلی غریب هستم.

امشب به دلمان بیندازند که بفهمیم اگر آقا امشب اشک می ریزند فقط برای ما است. امشب شب خیلی مهمی است. یکی از ویژگی های امشب این است که اگر کسی امشب را درک کند ۸۳ سال رشد عبادی کرده است. یعنی ۸۳ سال دم خانه خدا آقایی کرده است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.